Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Školka > Pro rodiče > Poprvé do školky

Poprvé do školky

Každá maminka i dítko mají obavy z nástupu do mateřské školy. Nástup do školky není nic hrozivého, naopak pro dítě může být velkým přínosem a pro rodiče i úlevou.

Blíží se 1. září a velké množství dětí čeká pořádná změna. Některé děti jdou poprvé do školy, některé do školky. Většina dětí se těší na nové kamarády, nové hračky, na paní učitelky a jsou zvědavé, co zajímavého je čeká.

Pro maminky je to velký stres, ale zároveň i úleva, když jejich děti nastupují poprvé do mateřské školy. Po letech, kdy byly pohromadě doma, jdou maminky opět do práce a děti začínají být samostatnější, rozvíjejí se a učí nové dovednosti.

CO BY DÍTĚ MĚLO UMĚT: dítě by mělo mít nastavený spací a stravovací režim. Zjednoduší mu to ranní vstávání, přizpůsobí se době svačiny a oběda, či spánku po obědě.

  • dodržovat zásady hygieny
  • jíst samostatně příborem nebo lžící a pít z hrnečku
  • nepomočovat se do plen
  • alespoň částečně se umět obléknout, menším dětem paní učitelky vždy pomůžou
  • umět si říct, že potřebuje na toaletu
  • umět se vysmrkat
  • požádat o pomoc a poděkovat
  • pozdravit a rozloučit se
  • umět poznávat a pojmenovat věci, aktivity

Většina rodičů je nervózní, když jejich ratolest neumí odrecitovat básničku nebo namalovat jednoduchý tvar, jako to dokáže třeba sousedovo stejně staré dítě. Ale rozdíly ve schopnostech mezi takto malými dětmi (kolem třetího roku) jsou naprosto normální a není třeba propadat panice, když naše dítě umí míň než jiné.

V mateřských školách se děti tyto umělecké, ale i jiné dovednosti většinou rychle naučí. Duševní vývoj a rozhled dítěte se již po několikaměsíčním pobytu ve školce velmi urychlí. Školky neplní pouze tu viditelnou funkci pohlídat dítě, když jsou jeho rodiče v práci, ale v první řadě mají za úkol děti vychovávat a učit je všemu, co by v tomto věku měly znát a umět.

Společným cílem mateřských škol  je uvést děti do reálného života, rozvíjet osobnost každého z nich, umět ho naučit spolupracovat, zařadit se do kolektivu a umět se v něm pohybovat.

Dětem velmi pomůže vstřícná, spravedlivá výchova rodičů. Nezapomínejte, že komunikace je pro dítě to nejdůležitější. Povídejte si s nimi, vyprávějte jim, nechte vyprávět děti a samozřejmě čtěte jim.

Byť je pro vás těžké po letech strávených doma dát své děti do školky, navíc když některé pláčou a nechtějí se od maminek odloučit, věřte, že po pár dnech si většina dětí ve školce zvykne, najdou si kamaráda a rády s vámi budou sdílet aktivity, které ve školce společně dělali.