Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Informace pro rodiče – stávka

Informace pro rodiče – stávkaDatum konání:
27.11.2023

Vážení rodiče!

Ráda bych Vás informovala o nadcházející stávce, kterou vyhlásily školské odbory. Tato stávka se netýká platů učitelů, ale tristní situace ve školství, která je způsobená nedostatkem financí.

Naše škola se v pondělí 27.11. připojí ke stávce, jejímž cílem je upozornit veřejnost na to, že neodbornými zásahy do chodu školství se v průběhu uplynulých let vytvořila situace, že na vzdělávání chybí peníze. V rámci úsporného balíčku se navíc mají snižovat počty asistentů pedagoga, počty odučených hodin a tím vytvoření situace, kdy se děti opět budou učit ve třídách po 30ti žácích, bez možnosti rozšiřující nabídky, např. volitelných předmětů. Nedílnou součástí chodu škol jsou i správní zaměstnanci, kteří jsou nezbytní proto, abychom se učili v uklizených třídách, aby se zajišťovala oprava a údržba a stravování.

Přestože naše škola do stávky vstoupí, provoz mateřské i základní školy bude plně zajištěn včetně stravování.

Pokusím se jednoduše popsat finanční situaci v letošním roce. Rozpočet školy je veřejný dokument, pokud by se s ním někdo chtěl podrobně seznámit, případně vysvětlit jednotlivé položky, jsem k dispozici.

Nejzajímavější je položka ONIV, vizte tabulku, jedná se o rok 2023 Celková výše rozpočtu na Ostatní neinvestiční výdaje (pomůcky, učebnice, školení, nemocenské plavání atd.) byl ve výši 79 903 Kč

Z uvedené částky se hradilo 26 000 Kč na plavání, 12 000 Kč povinné zákonné pojištění, cca 20 000 Kč na neschopenky, zůstatek je na ostatní. Podotýkám, že moderní didaktické pomůcky se pohybují řádově v tisících korunách.

 

Počet zaměstnanců

Z uvedené částky se hradí

Školní jídelna

2

Školení, první dva týdny pracovní neschopnosti

Mateřská škola

4

Hračky, hry, knihy, didaktické pomůcky pro vzdělávání dětí, software,školení zaměstnanců, první dva týdny pracovní neschopnosti

Školní družina

1

Hračky, hry, knihy, didaktické pomůcky pro vzdělávání, školení zaměstnanců, první dva týdny pracovní neschopnosti

Základní škola

4

Hračky, hry, knihy, didaktické pomůcky pro vzdělávání, software, školení zaměstnanců, první dva týdny pracovní neschopnosti, povinný plavecký výcvik (v letošním roce celkem za 26 200,-)

Velmi zajímavé jsou také platové tabulky. Uvedu zde příklady čisté mzdy profesí ve škole:

Profese 

Počet let praxe v oboru

Čistý plat dle platových tabulek

Uklízečka

25 let

16 547,-

Školnice

25 let

17 595,-

Kuchařka

25 let

18 788,-

Vychovatelka ŠD

15 let

26 910,-

Učitelka MŠ

15 let

26 910,-

Učitelka ZŠ

15 let

31 377,-

Dle informací se mají nepedagogickým profesím ubírat 2 %. Takže paní uklízečky, školnice, kuchařky budou mít ještě o cca 300 Kč méně.

Jestliže se informace, které probíhají médii, ukážou jako pravdivé, pravděpodobně budeme muset v dalším školním roce ještě více spojovat ročníky, protože se nám nařízením sníží možný počet hodin výuky. Podle mých výpočtů by šlo asi o 4-6 hodin výuky (záleží na počtu dětí v příštím roce). Výchovy už spojujeme, došlo by tedy např. na angličtiny, matematiky nebo češtiny. Spojené ročníky a v nich žáci se speciálními výukovými potřebami. Kvalita výuky se velmi sníží. Kdo bude chtít mít dítě s lepším prospěchem, bude s ním doma muset pracovat. Tím se ještě zvýší zátěž rodiny.

V posledních letech se ve školství udála řada změn, které byly užitečné a ku prospěchu. To, co hrozí nyní, je opravdu velký krok zpět.

 

Věříme, že náš postoj pochopíte a děkujeme za Vaši podporu. Věra Kovářová, ředitelka a kolektiv